A Facebook nem tudja garantálni, hogy beavatkozásmentes lesz az EP-választás. Ezt maga Mark Zuckerberg mondta. A közösségi oldal alapítója arról beszélt, hogy 2016 óta már sokkal jobban ki tudják szűrni a manipulációs kísérleteket, de ez egy folyamatos fegyverkezési verseny a beavatkozók és a Facebook között. Már korábban írtunk róla, hogy egy oxfordi tanulmány bemutatta, hogy a Fidesz, hogy manipulálja itthon a Facebookot.
A Facebook ma már sokkal jobban ki tudja szűrni a beavatkozási kísérleteket egy választásba, mint 2016-ban, de nem tudja garantálni, hogy a május végi európai parlamenti választásokkor nem fogják manipulálni – jelentette ki Mark Zuckerberg, a közösségi oldal alapítója és vezetője kedden az ír közszolgálati tévének (RTE) adott interjújában.
A cég azt állítja, hogy nem kímélt pénzt és fáradságot az EP-választások manipulálásának megakadályozására, miután feltételezett orosz ügynökök felhasználták a Facebookot és más közösségi oldalakat arra, hogy befolyásolják a 2016-os amerikai elnökválasztás eredményét. 2016 óta már több fontos választás volt, amely viszonylag tisztán folyt le, és bebizonyította, hogy működik az a védelem, amelyet a cég kiépített – jelentette ki a cég vezetője.
„Nyilvánvalóan fejlődtünk, de nem hiszem, hogy bárki garantálni tudná, hogy minden veszélyt el tudunk hárítani egy olyan világban, amelyben idegen államhatalmak próbálnak meg beleavatkozni választásokba. Ez egy folyamatos fegyverkezési verseny, amelyben szakadatlanul építjük a védelmünket, de a beavatkozni akaró kormányok is folyamatosan fejlesztik eszközeiket, taktikájukat” – mondta Zuckerberg.
Az amerikai hírszerzés megállapította, hogy Oroszország dezinformációs és kalózhadjáratot folytatott az amerikai demokratikus választási rendszer ellen, segítendő Donald Trump elnökjelölt kampányát. Moszkva tagadja ezt.
A Facebook az uniós intézmények nyomására a múlt héten megszigorította a politikai hirdetési szabályokat. A közösségi oldal ezenkívül bejelentette, hogy fokozza erőfeszítéseit a hamis információk kiszűrésére a választások előtt, és ebben partnere lesz a dpa német hírügynökség.
Már korábban mi is beszámoltunk arról, hogy Magyarországon is vannak jelek, hogy manipulálják a Facebookot. Az oxfordi egyetemen indult a Computational Propaganda projekt, Magyarországon is azt vizsgálja, hogy a kormány, a politikai szereplők hogyan manipulálják a közvéleményt a közösségi médián keresztül, milyen fegyvereket és ki ellen vetnek be ebben a titkos információs háborúban.
Ebből kiderült, hogy a propaganda-hadműveletek terén szinte mindent bevetnek a hazai manipulátorok: az oxfordi kutatók négy nagy kategóriájából három, a kormányt támogató üzenetek sulykolása, az ellenzék támadása, illetve a politikai ellenfelek elleni trollkodás, zaklatás, karaktergyilkosságok is ott vannak a repertoárban.
Egyes becsléske szerint a Fidesz-facebook kommandója 4000 főből áll, akiknek az a feladtuk, hogy kommenteljenek, osszanak meg posztokat és manipulálják a közösségi oldalt.
Köszönjük, ha megosztod a posztjainkat! Az igazság terjedjen, ne a Habony-propaganda!