Közel 30 százalékkal került lejjebb az olaj árfolyama hétfőn, ezzel történelmileg a harmadik legnagyobb esést szenvedte el a nyersanyag jegyzése. A jelenleginél nagyobb esésre az Öbölháború idején volt utoljára példa- írja a portfolio.hu szakportál.
A szaúdiak árháborút indítottak az oroszok ellen, miután pénteken nem sikerült egyezségre jutniuk az olajoligarháknak a bécsi megbeszélésükön. A jelenlegi helyzet valóban nagyon súlyos, ugyanis az olajpiacot egyszerre éri a koronavírus okozta keresleti sokkhatás, és egy hatalmas kínálati ütés is.
31 százalékos esésben is volt a hajnali kereskedésben az olaj ára, amelyre a 1991-es iraki háború óta nem volt példa, amikor az amerikaiak elkezdték bombázni Irakot.
Szaúd-Arábia 20 éve nem látott mértékben vágta vissza a kőolaj értékesítési árát, ezzel egy széleskörű árháborút indított el, mellyel lényegében támadást indított az oroszok piaci részesedése ellen.
Az olajkartell előzőhét csütörtökön és pénteken ülésezett Bécsben, hogy megállapodjanak a koronavírus keresleti oldalra gyakorolt sokkhatásának kezeléséről. Először pozitív hírek érkeztek, ugyanis a piac által vár napi 1 millió hordós kitermeléscsökkentés helyett 1,5 milliós vágást javasolt az OPEC, azonban már akkor megjelent a baljós feltétel, hogy a javaslat csak az oroszok beleegyezésével léphet életbe.
Pénteken azonban a szaúdiak dupla vagy semmi játékára az oroszok megmakacsolták magukat, és Alexander Novak, orosz energiaminiszter csak a jelenleg érvényben levő termelésvisszafogás időbeli meghosszabbításáról volt hajlandó tárgyalni, további vágásokról nem.
Novak továbbra is azt hangoztatta pénteken az OPEC+ ülésen, amit már korábban többször is hallhattunk tőle, hogy még túl korai a koronavírus olajpiacra gyakorolt hatásait megállapítani, ezért nem tartja indokoltnak a kínálati oldal további szűkítését.
Az jól látszott, hogy a jelenleg érvényben levő 2,1 millió hordós kitermeléscsökkentés nem volt képes megállítani az olajárak zuhanását, mely már több mint 30 százalékot esett idén, még a ma hajnali óriási zuhanást nem is számolva, mellyel már 50 százalékos esést szenvedett el 2020-ban
Köszönjük, ha megosztod a posztjainkat! Az igazság terjedjen, ne a Habony-propaganda!