Megérkezett Magyarországra a koronavírus elleni vakcina, az első oltóanyag-szállítmány szombaton reggel 6 órakor lépte át a hegyeshalmi határt. A Pfizer-BioNTech vakcinából elsőként a Dél-Pesti Centrumkórházba, majd az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetbe, a Semmelweis Egyetem Klinikájára, a nyíregyházi Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházba és a Debreceni Egyetem Kenézy Gyula Egyetemi Kórházába szállítanak.
Mind az öt helyszínen már vasárnap folyamán megkezdik az egészségügyi dolgozók beoltását.
A Koronavírus Sajtóközpont csütörtökön az MTI-vel azt közölte: az Európában elsőként engedélyeztetett koronavírus elleni oltóanyag első szállítmánya 9750 adag oltóanyagot tartalmaz, amely 4875 egészségügyi dolgozó oltását teszi lehetővé, tekintettel arra, hogy egy embernek – 21 napos eltéréssel – két oltást kell beadni.
Hozzátették: az első vakcinaszállítmányt a következő hetekben újabbak követik majd, és azokkal egy ütemben folytatódik több héten át az egészségügyi dolgozók beoltása.
2021 első felében várhatóan újabb vakcinák kaphatják meg a gyógyszerészeti hatóságok engedélyét, és akkor Magyarországra további vakcinák is érkezhetnek, amelyekkel megkezdődhet a lakosság tömeges oltása – közölte a sajtóközpont.
Az első vakcinaadagot a Dél-pesti Centrumkórház osztályvezető főorvosa, Kertész Adrienne kapta meg.
Az MTI-nek nyilatkozott az oltóanyagot fejlesztő Pfizer magyarországi leányvállalatának ügyvezető igazgatója is. Vereczkei Péter arról beszélt, Pfizer és a BioNTech márciusban jelentette be, hogy közösen oltóanyagot fejleszt a koronavírus ellen, 280 nappal később pedig meg is érkeztek az első vakcinák Magyarországra.
Ismertette: a fejlesztés során a klinikai vizsgálatokban 44 ezer önkéntes vett részt, és 150 klinikai centrum egészségügyi szakemberei dolgoztak azon, hogy a vizsgálatok sikeresek legyenek. A klinikai vizsgálatok során a vakcina 95 százalékos hatékonyságot mutatott, és jellemzően csak helyi reakciók alakultak ki az oltás beadása után – mondta.
A vakcináról nyilatkozott a közmédiának a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója, Vályi-Nagy István is, aki arról beszélt az oltás veszélytelen; és beadását követően 95 százalékban kialakul a védettség. Ezért arra buzdít mindenkit – kollégáit és a lakosságot is -, hogy oltassák be magukat.
Arról azonban pontos információ még nem áll rendelkezésre, hogy a lakosság széles körű oltása mikor indulhat be.
Köszönjük, ha megosztod a posztjainkat! Az igazság terjedjen, ne a Habony-propaganda!