Az Európai Néppárt vezetése körében nem maradt visszhang nélkül Márki-Zay Péter győzelme az ellenzéki előválasztáson. Az érdeklődés érthető, hiszen a Fidesz távozása óta a néppárti EP-frakcióban egyetlen magyarországi EP-képviselő ül. Márki-Zay a jövő héten Manfred Weber frakcióvezetővel, később pedig Donald Tusk néppárti elnökkel is egyeztet majd- íjra az Eurónews
Márki-Zay Péter sikeréről beszélt az ellenzéki előválasztást követő brüsszeli néppárti frakcióülésen Manfred Weber. Erről több forrás is beszámolt szerkesztőségünknek. Weber a zárt ülésen kifejtette, hogy érdekesnek találja azt, hogy egy magát konzervatív-kereszténydemokrata politikusnak tartó jelölt nyerte az előválasztást. A néppárti csoport szóvivője, Pedro Lopez de Pablo is hasonlóan nyilatkozott. Kérdésünkre azt válaszolta, Weber beszélt Márki-Zay megválasztásáról és a politikai hátteréről is a frakcióülésen.
„Ő általában így tesz, ha áttekinti a tagállamokban említésre méltó politikai eseményeket a képviselők számára” – írta Pedro Lopez de Pablo. A szóvivő hozzátette, nem tud arról, hogy Weber és Márki-Zay beszéltek-e már egymással, illetve találkoznak-e a közeljövőben.
A személyes kapcsolatfelvétel azonban információink szerint már a jövő héten megtörténhet, Márki-Zay Péter brüsszeli útján ugyanis találkozót szerveznek Manfred Weberrel is. Ezt Kész Zoltán, Márki-Zay Péter nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa közölte érdeklődésünkre, hozzátette, hogy később Donald Tusk is fogadja majd az ellenzék közös jelöltjét.
Kész Zoltán azonban a Mindenki Magyarországa Mozgalom és az Európai Néppárt lehetséges jövőbeli viszonyáról szóló kérdésünket elhárította, azt mondta, erről Márki-Zay Pétert kell majd megkérdezni Brüsszelben. Az ellenzéki jelölt több frakcióvezetővel, illetve uniós biztosokkal is találkozik majd a jövő héten.
Mindenesetre a két fél esetleges közeledése teljesen érthető és logikus fordulat lenne. Márki-Zay Péter önmagát jobbközép, hívő, kereszténydemokrata politikusként határozza meg, az európai politikai palettán ezért a Néppárt lenne a természetes politikai családja. És a fokozott figyelem a Néppárt részéről is természetes, hiszen a Fidesz márciusi kilépésével a pozícióik meggyengültek Magyarországon.
A kormánypárt távozásával egy jelentős, 12 fős magyar delegáció hagyta el az EP néppárti képviselőcsoportját. Jelenleg egyetlen magyar politikai párt, a Kereszténydemokrata Néppárt tagja az EPP-nek, nekik egyetlen EP-képviselőjük van Brüsszelben.
A Fidesz és a Néppárt kapcsolata a magyarországi demokrácia és a jogállamiság körüli viták miatt ment tönkre. 2019-ben felfüggesztették a Fidesz tagságát a pártcsaládban, majd idén márciusban Orbán Viktor kiléptette a