Az International IDEA Intézet jelentése szerint továbbra is romlik Magyarországon a demokrácia helyzete, egy tényező a kivétel: a pártok indulhatnak a választásokon és a pártalapítás lehetőségeit sem korlátozták tovább.
Több posztszocialista országban is visszacsúszott az alapvető emberi jogok betartása és a kormány túlhatalma elleni intézmények működése arra a szintre, ahol még az uniós csatlakozás környékén állt – áll az International Institute for Democracy and Electoral Assistance (International IDEA) stockholmi szervezet demokráciaügyi idei jelentésében a HírKlikk szerint.
Magyarország több szempontból is elrettentő példa volt 2019 után: 2010-től egy elveszett évtizedről lehet beszélni a demokratikus fejlődés szempontjából, illetve Lengyelországot és Szlovéniát is példaként hozza fel a svéd szervezet.
2010–2015 között a magyarországi demokrácia mutatta a világon az egyik legnagyobb visszaesést- az alapvető emberi jogok, – a szabadon működő politikai pártok,- a bíróságok függetlensége, – a szabad választások – és a médiapiac tisztességes működését tekintve.
A járványhelyzetre hivatkozva még inkább megnehezítették Magyarországon a közérdekű információhoz való hozzáférést, az adatok közül pedig sokszor azt sem teszik közzé határidőn belül, amit kötelező lenne – írják.
A médiába történő kormányzati beavatkozás olyan torzítást hozhat a demokratikus választási rendszerbe, ami akár a választások tisztaságát is veszélyeztetheti.
A jelentésben foglaltak szerint a Fidesz 2010-es hatalomra jutása után azonnal elkezdte támadni a bíróságok függetlenségét több fronton is. Szűkítették az Alkotmánybíróság által ellenőrizhető témák körét, a bírói kart pedig folyamatosan próbálták a párthoz hű emberekkel feltölteni a kétharmados többségükkel.