2025 márciusában új korszak kezdődik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) élén, amikor Matolcsy György leköszön, és Varga Mihály veszi át a jegybankelnöki tisztséget. Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban jelentette be, hogy Magyarország „legtapasztaltabb gazdaságpolitikusát és közgazdászát” jelöli az MNB élére. A döntést hosszú egyeztetések előzték meg, és a parlament gazdasági bizottsága hamarosan meghallgatja Varga Mihályt.
Matolcsy György 2013 óta irányította a Magyar Nemzeti Bankot, két cikluson keresztül. Orbán Viktor értékelése szerint munkáját „kiválóan” végezte, ugyanakkor Matolcsy pályafutását nemcsak „sikerek”, hanem konfliktusok is jellemezték, különösen az elmúlt években. Az MNB és a kormány között többször is feszültségek alakultak ki, elsősorban a gazdaságpolitikai irányvonalak és a monetáris politika összehangolása körül.
Az elmúlt évek egyik legnagyobb vitája a jegybank kamatpolitikája körül bontakozott ki. Miközben az MNB Matolcsy vezetésével a kamatemelések mellett érvelt, hogy megfékezze az inflációt, a kormány számos esetben inkább a gazdaság növekedésének ösztönzését szorgalmazta. Matolcsy élesen bírálta a kormány inflációs intézkedéseit, egyes esetekben pedig nyilvánosan szembehelyezkedett a pénzügyi tárca álláspontjával.
2022 végén és 2023 elején Matolcsy több alkalommal is kritikát fogalmazott meg a kormány költségvetési politikájával kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy az államadósság csökkentésére és a gazdasági egyensúly helyreállítására lenne szükség. Nyilatkozataiban nem egyszer utalt arra, hogy a magyar gazdaság strukturális problémáihoz nem csak monetáris, hanem fiskális reformok is kellenek. Ez a nyílt kritika feszültséget generált közte és a kormány vezetői között.
Varga Mihály kinevezésével Orbán Viktor egy „higgadt, nyugodt és tapasztalt” vezetőt állít az MNB élére- ahogy fogalmazott, majd a miniszterelnök kiemelte, hogy a jegybank stabilitása kulcsfontosságú, és a forint értékének megőrzése a jövő gazdaságpolitikájának egyik alappillére lesz.
Matolcsy György két ciklus után távozik tehát az MNB éléről, egyesek szerint „történelmi” jegybankelnökként, mások szerint megosztó vezetőként. Utódja, Varga Mihály olyan időszakban veszi át a jegybank irányítását, amikor az infláció elleni küzdelem, a gazdasági növekedés fenntartása és az államháztartási egyensúly helyreállítása kiemelt kihívásokat jelentenek.