Időközi választás lesz Újpesten és Angyalföldön: Lemondott Varju László
Varju László, a Demokratikus Koalíció (DK) országgyűlési képviselője bejelentette, hogy lemond parlamenti mandátumáról, miután a Kúria jogerősen elítélte garázdaság és testi sértés miatt. Ezzel biztosan időközi választást kell tartani Budapest 11. számú választókerületében, amely Újpestet és Angyalföld egy részét foglalja magában.
A politikust a bíróság 900 ezer forint pénzbírságra is kötelezte, mert 2018-ban az MTVA székházában dulakodásba keveredett a biztonsági őrökkel. Az ítélet szerint Varju az eset során nekirontott a biztonsági sorfalnak, és megszorította az egyik őr vádliját. Varju László az ügy kirobbanása óta ártatlannak vallja magát, és politikailag motivált eljárásnak tartja a történteket.
A bírósági döntés után az Országgyűlés feladata lenne kimondani az összeférhetetlenséget, amivel megszűnne Varju mandátuma. A DK azonban attól tartott, hogy a Fidesz által irányított parlamenti többség késleltetné ezt a folyamatot, hogy ne lehessen időközi választást kiírni a törvényben rögzített áprilisi határidő előtt. Ebben az esetben a választókerület képviselete üresen maradna, és egy ellenzéki listás képviselő foglalhatná el a helyet, ami politikai konfliktusokat is szülhetne.
A DK ennek megelőzésére döntött úgy, hogy Varju saját elhatározásából lemond, ezzel kikényszerítve az időközi választás kiírását. A párt közleménye szerint „természetesen a korábban többször is győztes Varju Lászlót” kívánják újraindítani a megüresedett helyért.
Az ügy azért is különösen kényes, mert Varju László egyéniben nyerte el a mandátumát, miközben a hat ellenzéki párt 2022-ben közös listán indult. A választókerületben az elmúlt években erős volt az ellenzéki támogatottság, azonban a belső feszültségek és a Fidesz esetleges kampánytaktikái komoly kihívást jelenthetnek a DK és a többi ellenzéki párt számára.
Az időközi választás pontos időpontját várhatóan a közeljövőben tűzik ki, ami a választókerület lakóinak újabb lehetőséget nyújt arra, hogy kinyilvánítsák politikai akaratukat. Az eredmény fontos üzenetet hordozhat mind az ellenzék, mind a kormánypártok számára a 2026-os országgyűlési választások közeledtével.