Az utóbbi évek technológiai fejlődése nemcsak az ipari, hanem a kreatív területeken is forradalmat hozott. A mesterséges intelligencia (MI) ma már képes lenyűgöző képeket, festményeket és digitális illusztrációkat létrehozni. E rendszerek alapja a gépi tanulás, amely lehetővé teszi, hogy az MI hatalmas mennyiségű vizuális adatból tanuljon és alkosson. A képalkotó rendszerek, például DALL-E, MidJourney vagy Stable Diffusion, a legkülönbözőbb stílusokban képesek műveket létrehozni, legyen szó festményszerű jelenetekről, hiperrealista képekről vagy akár szürreális kompozíciókról
Mit rajzol egy MI, ha a felhasználó kérése szokatlan?
Az MI nem csak tájképeket, portrékat vagy fantasy-jeleneteket készít, hanem a legkülönlegesebb és néha humorosabb kéréseknek is eleget tud tenni – legalábbis egy bizonyos mértékig. Egy felhasználó nemrégiben egy különösen szokatlan kéréssel fordult egy mesterséges intelligenciához: „Rajzold meg, ahogy Menczer Tamás azt mondja Magyar Péternek, hogy ‘vége van, kicsi’.”
Az MI számára az ilyen kérések kihívást jelentenek, mivel a jelenlegi rendszerek nem ismerik fel a kontextust, ami a mondat mögött áll. A mesterséges intelligencia egyszerűen megpróbálja képi formában megjeleníteni a kért jelenetet, figyelembe véve a leírt szereplőket és cselekményt.
Menczer Tamás azt mondja Magyar Péternek, hogy ‘vége van, kicsi’. A végeredmény: Szürreális vagy humoros?
Bár az MI nem rendelkezik tudatossággal vagy politikai érzékenységgel, az eredmény gyakran szürreális hatást kelt. Egy ilyen kérést követően a mesterséges intelligencia valószínűleg egy olyan képet alkotna, amelyben két karakter látható – az egyik Menczer Tamásként, a másik Magyar Péterként azonosítható –, ahol az egyikük gesztusaival és mimikájával hangsúlyozza, hogy „vége van”. A jelenet lehet abszurd, vicces vagy éppen kicsit zavarba ejtő, hiszen az MI nem tudja értelmezni a mondat mögött meghúzódó szándékot vagy iróniát.
Az MI korlátai és lehetőségei
Az MI ugyan képes vizuális műveket létrehozni, de nem érti a mögöttes szándékokat, kontextust vagy emberi érzelmeket. Ezért az eredmények néha pontatlanok vagy értelmezhetetlenek lehetnek, különösen akkor, ha a kérés humoros, metaforikus vagy túlságosan személyes.
Az ilyen példák azonban azt is megmutatják, hogy az MI mennyire rugalmas, és milyen szórakoztató lehetőségeket rejt magában. Bár a mesterséges intelligencia nem helyettesíti az emberi művészek kreativitását és érzékenységét, nagyszerű eszközt kínál az ötletek vizuális megvalósítására.
Az MI kreatív képességei még mindig fejlődnek, de a jelenlegi technológia már most lenyűgöző eredményeket produkál. Legyen szó epikus sárkányokról, történelmi jelenetekről vagy humoros kérésekről, a mesterséges intelligencia határai csak a felhasználók képzeletén múlnak.