Magyarország és Szlovákia, bár mindkét ország nyitott a politikai párbeszédre Moszkvával, továbbra is az Oroszország által „barátságtalannak” minősített államok listáján marad. Az orosz külügyminisztérium nem látja indokoltnak a két ország jogállásának felülvizsgálatát, mivel azok az Európai Unió és a NATO tagállamaiként a szankciós politikát követik.
A szankciók és a „barátságtalan országok” listája
Oroszország 2022 márciusában, röviddel az ukrajnai háború kitörése után, vezette be a „barátságtalan országok” listáját, amelyen olyan államok szerepelnek, amelyek Moszkva szerint „ellenséges lépéseket” tettek Oroszországgal szemben. Ide tartoznak azok az országok, amelyek gazdasági szankciókat alkalmaztak vagy politikai nyomást gyakoroltak az orosz kormányra.
Magyarország és Szlovákia, az EU tagállamaiként, részt vett a közös szankciós intézkedések végrehajtásában. Bár a két ország a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok bizonyos elemeinek fenntartására törekszik, az uniós kötelezettségek miatt ezek az együttműködési lehetőségek korlátozottak.
Kik szerepelnek még a listán?
Az orosz kormány által összeállított listán az Európai Unió mind a 27 tagállama megtalálható, emellett olyan országok is, mint például:
Nagy-Britannia
Egyesült Államok
Kanada
Japán
Dél-Korea
Ausztrália
Svájc
Ezek az államok, Oroszország szerint, egyoldalú korlátozó intézkedésekkel és gazdasági nyomással igyekeznek hátráltatni az orosz érdekeket.
Magyarország és Szlovákia helyzete
A két ország speciális helyzetben van. A politikai vezetés mindkét országban hangsúlyozza a politikai párbeszéd fontosságát, azonban az EU és a NATO szankciós politikájának való megfelelés megakadályozza őket abban, hogy Oroszország szempontjából baráti státuszba kerüljenek.
Az orosz külügyminisztérium álláspontja szerint az „ellenséges” országokkal való kapcsolat csak akkor változhat meg, ha azok felhagynak a szankciókkal, és független, Oroszországgal szemben baráti politikát alakítanak ki.
A jövő kilátásai
Bár Magyarország és Szlovákia nyitott a párbeszédre, a kétoldalú kapcsolatok helyzete stagnálónak tűnik. Oroszország részéről a kapcsolatok javítása feltételekhez kötött, míg a két ország számára az EU-s és NATO-s kötelezettségek továbbra is meghatározóak.
Ezek fényében nem valószínű, hogy Magyarország és Szlovákia a közeljövőben lekerülne a „barátságtalan országok” listájáról, noha Moszkvával fenntartott viszonyaik árnyaltabbak, mint sok más uniós tagállamé.