Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:

2025-ben véget ér a különleges gazdasági övezetek rendszere Magyarországon. Az Országgyűlés által kedden elfogadott, majd péntek este kihirdetett törvény nyomán az első ilyen intézkedésként már meg is jelent a kormányrendelet a paksi különleges gazdasági övezet megszüntetéséről. Ez azt jelenti, hogy minden, amit korábban Tolna Vármegye Önkormányzata felügyelt, visszakerül Paks város tulajdonába. A döntés előzménye, hogy a kormány 2024 augusztusában helyezte megyei hatáskörbe az övezetet, miután a város ellenzéki polgármestert választott.

Hogy pontosan miért is döntött ilyen gyorsan a Fidesz a paksi gazdasági övezet megszüntetéséről? Tolna megyében most időközi országgyűlési választás zajlik és könnyen lehet, hogy az agyatlan erőpolitika csúnyán visszaütött a kormánypártnak a megyében.

Pakson hatalmas tüntetések voltak és az atomerőmű a megye legnagyobb foglakoztatója. Akárhogy is, ez komoly ellenzéki siker, hogy a Fidesz kénytelen visszavonulót fújni, erre nem sűrűn van példa.

Helyreállt az önkormányzati rend Pakson

A rendelet szerint a paksi képviselő-testület, a polgármester és a jegyző teljes körűen visszakapja hatásköreit. A Tolna Megyei Önkormányzathoz átkerült pénzeszközök is visszafizetésre kerülnek, kivéve azokat, amelyeket már elköltöttek, támogatásként megítéltek, vagy pályázatok fedezetéül szolgáltak. Ezzel Paks ismét a saját maga által termelt adóbevételek, köztük az atomerőmű által befizetett iparűzési adók gazdája lesz.

A különleges gazdasági övezetek fogalmát a kormány 2020-ban vezette be, először a gödi Samsung akkumulátorgyár adóbevételeinek átcsatornázásával. Pakson a 2024 júniusában megválasztott ellenzéki polgármester, Heringes Anita ezt a gyakorlatot felháborítónak nevezte. Az iparűzési adók elvétele több milliárd forintos bevételkiesést okozott, és komoly tiltakozást váltott ki a városban.

Ellenzéki győzelem és politikai visszhangok

A különleges gazdasági övezetté nyilvánítás 2024 júliusában, alig két hónappal az önkormányzati választások után történt, ahol az MSZP-s Heringes Anita legyőzte a fideszes Szabó Pétert. Az új polgármester szerint a döntés politikai alapú volt, és a város elleni büntetőintézkedést jelentett.

A város több tüntetést is szervezett a döntés ellen: a legnagyobb tiltakozáson körülbelül kétezer ember jelent meg, ami Paks lakosságának mintegy tíz százalékát jelenti. A demonstrálók szerint az atomerőmű bevételeitől való megfosztás ellehetetlenítette volna a város szociális és infrastrukturális működését.

A fideszes döntés politikai kontextusa
A különleges gazdasági övezetek megszüntetéséről szóló törvény hátterében Tolna megye aktuális időközi választása állhat, ahol a kormánypártnak visszaüthetett a város sarcolása. A döntés kihirdetése stratégiai pánik üzenetet hordoz: a kormány most arra kényszerült, hogy helyreállítsa politikai pozícióját a régióban. Kérdés, hogy az emberek benyalják-e ezt az álszent lépést.

Az augusztusi rendelet értelmében az atomerőmű által termelt bevétel eredetileg két vármegyéhez, Tolnához (62,5%) és Bács-Kiskunhoz (37,5%) került, miközben a város 7 milliárd forintos kiesést szenvedett. A város vezetése abban bízott, hogy az elosztás során politikamentes döntések születnek, de a tapasztalatok szerint a kormány jelentős nyomást gyakorolt a helyi önkormányzati ügyekre.

A város gazdasági jövője
Paks számára kulcsfontosságú, hogy az adóbevételek visszakerüljenek, és újrainduljon az önálló gazdasági tervezés. Heringes Anita szerint a kormány felismerte, hogy a várostól elvont bevételek és a politikai visszásságok Paks II. társadalmi támogatottságát is veszélyeztethetik.

„Paks nélkül nincs Paks II.” – hangoztatta a polgármester a város támogatásának fontosságát, hozzátéve, hogy a kormány döntései nemcsak a helyiek életminőségét, hanem az erőmű stabil működését is veszélybe sodorhatták. A jövőbeli jogszabályok kialakítása érdekében az önkormányzat most egyedül dolgozhatja ki a helyi adórendszer új szabályait.

A különleges gazdasági övezetek végleges felszámolása az ország más területein – így Gödön és Iváncsán – is jelentős átalakításokat vonhat maga után, amelyek részletei azonban egyelőre nem ismertek.

 

 


Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:
 

Mondja el véleményét a hírről, itt a komment szekcióban

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

 
 

Mondja el véleményét a hírről:

 

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Olvassa el ezeket is: