A Fidesz vezetésében olyan belső folyamatok zajlanak, amelyekre évtizedek óta nem volt példa – vélekedett Ujhelyi István, az MSZP egykori európai parlamenti képviselője az ATV Civil a pályán című műsorában. A politikai szemtanúnak nevezett Ujhelyi szerint Orbán Viktor és Lázár János eltérő nyilatkozatai a K. Endre-ügyben jól mutatják a kormánypárton belüli feszültségeket.
Az ügy előzménye, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a közelmúltban egy interjúban méltatta Novák Katalin korábbi köztársasági elnököt és Varga Judit ex-minisztert, politikai világsztároknak nevezve őket, akik szerinte növelték Magyarország nemzetközi megbecsülését. Ezzel szemben Lázár János, építési és közlekedési miniszter sokkal kritikusabban beszélt a kegyelmi botrányról: szerinte a „Novák-ügy” megrázta a Fideszt, és amíg nem tisztázódik, miért adott kegyelmet az államfő K. Endrének, addig ez a közösséget „egy rákos sejtként” károsítja. Lázár hozzátette, hogy Novák Katalin „nem közéjük való”.
Orbán vs. Lázár: eltérő kommunikáció, eltérő célok
A botrány megosztja a kormánypárt kommunikációját. Míg Orbán Viktor védelmébe veszi Novák Katalint és Varga Juditot, addig Lázár János kíméletlenül bírálja az ügyet. Ujhelyi István szerint ez a látszólagos ellentmondás valójában a Fideszen belül zajló hatalmi játszma része.
– „Olyan belső folyamatok indultak el a Fideszben, amikre 30 éve nem volt példa, megérintette őket a bukás szele” – fogalmazott Ujhelyi, aki úgy látja, hogy Lázár Jánosnak kifejezetten érdeke napirenden tartani a témát.
Ujhelyi értékelése szerint Orbán Viktor azért szólalt meg a botrány kapcsán, hogy a táborán belüli bizonytalanságot csökkentse, és megelőzze a vereségérzést. Ezért említette meg Varga Judit és Novák Katalin állítólagos nemzetközi sikereit is.
Kik állnak a kegyelmi ügy mögött?
A műsorban megszólaló Borgula András rendező emlékeztetett rá, hogy a botrány valódi oka nem pusztán az, hogy K. Endre kegyelmet kapott, hanem hogy az ügy részletei nyilvánosságra kerültek.
– „Azóta sem tudjuk, miért történt, miért kapott kegyelmet K. Endre. Ki áll emögött? Kormánytag? Vagy annak a felesége?” – vetette fel Borgula.
Zamecsnik Péter ügyvéd hasonlóan vélekedett: szerinte Lázár János nem véletlenül kritizálja a történteket. Úgy látja, hogy Lázár ezzel az elégedetlen fideszeseket kívánja megszólítani és maga mellé állítani, a párton belüli pozíciók újraosztására készülve.
Mi következik mindebből?
A kegyelmi botrány nemcsak a közvéleményt osztja meg, hanem a kormánypárton belül is erős belső feszültségeket okoz. Orbán Viktor egyelőre igyekszik egységet mutatni és védeni a pártvezetés hitelességét, míg Lázár János a kritikus hangok erősítésével saját politikai pozícióját építi. A következő hetek fejleményei megmutatják, milyen irányba halad tovább ez a hatalmi játszma.