A Fidesz 2010-es hatalomra kerülése óta talán soha nem láthattunk olyan mélyreható politikai változásokat, mint 2024-ben. A kormány és az ellenzék pozíciói egyaránt megrendültek, egy új politikai szereplő, Magyar Péter színre lépése pedig teljesen átrendezte a hazai belpolitikai palettát. Az ATV Egyenes beszéd című műsorában Kéri László politikai elemző foglalta össze az év fejleményeit, és vázolta fel, milyen esélyekkel vágnak neki a politikai erők a következő évnek.
A Fidesz megingása: stratégiai hibák és botrányok sora
Kéri szerint 2024 a Fidesz történetében fordulópont lehetett. Orbán Viktor fókusza idén elsősorban a nemzetközi politika irányába tolódott. Júniusig az Európai Parlamentben egy új frakció létrehozásán dolgozott, hogy nagyobb befolyást szerezzen az uniós ügyekben. Azonban a belpolitikai változásokra nem figyelt eléggé. „Stratégiai hiba volt, hogy Orbán nem érzékelte időben az itthoni folyamatokat” – fogalmazott Kéri.
Az év második felében Magyarország vette át az Európai Unió soros elnökségét, de ennek belpolitikai hasznát a Fidesz nem tudta kihasználni. Mindeközben egymást érték a belpolitikai botrányok: a pedofil kegyelmi ügy, az egyház körüli újabb botrányok, valamint a bevándorlásellenes retorika ellenére Ázsiából érkező vendégmunkások és az embercsempészek szabadon engedése sokakat felháborított.
Kéri kiemelte, hogy az infláció szociális következményei 2024-ben még fájdalmasabbá váltak, mint az előző évben. Mindezt a gazdaságpolitikai fejetlenség és a hitelvesztett kommunikáció tovább mélyítette. A Fidesznek sokáig nem volt megfelelő válasza ezekre a problémákra.
Az ellenzék új ereje: Magyar Péter és a Tisza mozgalma
A politikai élet fő újdonsága Magyar Péter és a Tisza nevű mozgalom felemelkedése volt. Kéri szerint Magyar Péter sikerének kulcsa abban rejlett, hogy közvetlen kapcsolatot tudott teremteni az emberekkel, és olyan kérdésekre adott válaszokat, amelyekre a hagyományos ellenzék nem.
„Magyar Péter olyasmit képvisel, amit a hatalom nem ismert fel időben” – mondta Kéri. Hozzátette, hogy Magyar nemcsak az országos, hanem a helyi ügyekben is felkészült volt, és így tudott tömegeket maga mellé állítani.
A Tisza mozgalom különlegessége abban rejlik, hogy társadalmi bázisa rendkívül széles és ideológiamentes. Kéri szerint a mozgalom ereje ma már nem kizárólag Magyar Pétertől függ: „Ez a mozgalom él, és az emberek hisznek abban, hogy amit helyi szinten megígértek, azt meg is tudják valósítani.”
2025: az egyenlő erők éve lehet
Kéri az Egyenes beszédben arról beszélt, hogy a 2025-ös évben egyenlő erők küzdelme várható. A Fidesz hatalmas klientúrával és kiterjedt intézményrendszerrel rendelkezik, míg a Tisza egy erős társadalmi bázisra támaszkodik. „Hogy a kettő küzdelméből mi lesz, azt még nem lehet megmondani, de egy biztos: a politikai mező kiegyenlítettebb, mint valaha” – fogalmazott.
A jövő kérdései
2024 eseményei világossá tették, hogy a hazai politikai rendszer alapvető átalakuláson megy keresztül. Vajon Magyar Péter képes lesz-e hosszabb távon fenntartani a Tisza lendületét? És a Fidesz talál-e hatékony válaszokat a kihívásokra, vagy tovább gyengül? 2025-ben ezek a kérdések határozzák majd meg a belpolitikai élet alakulását.