Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken a közösségi médiában figyelmeztetett, hogy Szlovákia szigorú intézkedésekkel reagálhat, ha Ukrajna 2024. január 1-jétől leállítja az orosz földgáz tranzitját az országon keresztül. A szlovák kormányfő hangsúlyozta, hogy ez a lépés komoly gazdasági következményekkel járna Szlovákia és az Európai Unió számára.
„Megvizsgáljuk a helyzetet, és ha szükséges, viszonválaszt adunk Ukrajnának. Leállíthatjuk az elektromos áram szállítását, vagy más intézkedéseket hozhatunk” – közölte Fico.
Súlyos gazdasági következmények
Az orosz gáz ukrajnai tranzitjának megszüntetése jelentős gazdasági kihívásokat hozna magával. Fico szerint az alternatív útvonalak használata jelentősen növelné a költségeket, és ez gyengítené az EU gazdasági versenyképességét. Számításai alapján az Ukrajnán keresztüli gázszállítás elmaradása akár 120 milliárd eurós többletkiadást jelenthet az Európai Uniónak a következő két év során.
Kritika Zelenszkij felé
A szlovák miniszterelnök élesen bírálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki Fico szerint „érthetetlen módon” elutasítja a tűzszünetet és a béketárgyalásokat. „Ukrajna tárgyalási pozíciója egyre gyengébb, és a háború hatalmas árat követel az országtól” – fogalmazott. Fico álláspontja szerint az ukrán vezetés döntései az ország további destabilizációját eredményezhetik.
Moszkvai kapcsolatok erősítése
Fico a hét elején találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában, ahol Szlovákia közvetítői szerepvállalásáról is tárgyalt az orosz-ukrán konfliktusban. Fico készséget mutatott arra, hogy Szlovákia helyszínt biztosítson a béketárgyalások számára. Putyin támogatását fejezte ki az ötlet mellett, és hangsúlyozta Oroszország nyitottságát a párbeszédre.
Mi áll a háttérben?
Ukrajna korábban már jelezte, hogy nem kívánja meghosszabbítani az orosz földgáz tranzitjára vonatkozó szerződést, amely 2023. december 31-én jár le. Szlovákia, amely nagyban függ az orosz gáztól, most komoly kihívásokkal néz szembe: az ukrajnai tranzit megszűnése esetén új beszerzési útvonalakat kell találni, ami jelentős anyagi terheket jelentene az országnak.
A gázellátás körüli bizonytalanság tovább fokozza az EU energiabiztonsági aggodalmait is, miközben a régió gazdasági sérülékenysége nő. Szlovákia kemény döntések elé néz, miközben a geopolitikai feszültség fokozódik.