Szlovákia idén januártól jelentős változásokat vezetett be az ÁFA-kulcsok terén, miközben Magyarországon továbbra is a világ egyik legmagasabb általános forgalmi adóját fizetik a vásárlók. Szlovákiában az általános ÁFA-kulcs 20%-ról 23%-ra emelkedett ugyan, de egyúttal új, 19%-os kulcsot vezettek be, míg a korábbi 10%-os kedvezményes kulcsot 5%-ra csökkentették – írta a Paraméter.sk. Az alapvető élelmiszerek esetében így az adókulcs változása érzékelhető csökkenést hozott az árakban, amit a szlovák mezőgazdasági miniszter, Richard Takáč is személyesen vizsgált meg.
Takáč karácsony előtt, december 19-én vásárolt be egy érsekújvári boltban alapvető élelmiszereket, majd január 3-án ugyanezt ismételte meg, már az új ÁFA-kulcsokkal. „A vásárlás összege karácsony előtt 74,90 euró volt, míg januárban ugyanez a kosár már csak 70,00 euróba került. Ez körülbelül 6,45%-os árcsökkenést jelent” – számolt be a miniszter. A vásárlási blokkok alapján a kosár ÁFA-tartalma 8,64 euróról 6,03 euróra mérséklődött, ami egyértelműen tükrözi a kedvezményes kulcs csökkentésének hatását.
Miért baj a magyar helyzet?
Magyarországon ezzel szemben a legtöbb élelmiszer a 27%-os ÁFA-kulccsal adózik, amely nemcsak régiós, hanem világviszonylatban is kiemelkedően magas. A szomszédos országokban található ugyanazok a nemzetközi élelmiszerláncok és termékek jóval olcsóbban érhetők el. Ausztria például sok élelmiszert, mint a száraz tésztákat, olcsóbban kínálja, mint Magyarország, pedig a bérszint is jelentősen magasabb. A magyar fogyasztók már régóta panaszkodnak az árkülönbségekre, amelyek elsődleges oka a magas ÁFA-kulcs. A helyzetet tovább rontja a bevásárlóturizmus, amely miatt jelentős forgalom esik ki a hazai kereskedelemben.
Miért fontos az ÁFA-csökkentés?
A szomszédos Szlovákia döntése nemcsak példaértékű, de rámutat arra is, hogy az élelmiszerek adóterhelése közvetlenül érinti a fogyasztókat. Egy, a Topky.sk által közzétett összehasonlítás szerint az alapvető élelmiszerek – mint a kenyér, tej, hús, zöldségek – ára konkrétan csökkent az alacsonyabb ÁFA-kulcs bevezetésének hatására. Eközben Magyarországon az infláció már hónapok óta az Európai Unió legmagasabb szintjén áll, és a kormány részéről semmilyen érdemi lépés nem történt az adócsökkentés vagy az árstabilizáció irányába.
Orbán Viktor kormányát rendszeresen bírálják az élelmiszerdrágulás kezelésére tett elégtelen intézkedései miatt, miközben a magyar családok egyre nagyobb terhekkel szembesülnek a mindennapi bevásárlások során. Egyértelmű, hogy a szlovák példa azt mutatja, van más út: az ÁFA csökkentése közvetlen és gyors eredményt hozhat, amit a szomszédos ország fogyasztói már tapasztalhatnak. Magyarországon azonban továbbra is csak a kivéreztetett vásárlók terhei növekednek, miközben a kormány tétlenül nézi az élelmiszerárak emelkedését.
Mire lenne szükség Magyarországon?
Szükség lenne a világrekorder ÁFA-kulcs csökkentésére, különösen az alapvető élelmiszerek esetében, hogy enyhítsék az inflációs nyomást és csökkentsék az árakat. A szomszédos országok példája bizonyítja, hogy az adócsökkentés gyors hatással van az árakra, és könnyítést nyújthat a családok számára. Az Orbán-kormánynak el kellene mozdulnia ebbe az irányba, ha komolyan venné a magyarok érdekeit.
Az MSZP már számos alkalommal kezdeményezte az alapvető élelmiszerek ÁFA-kulcsának jelentős csökkentését, hogy mérsékelje a magyar családokra nehezedő anyagi terheket. A párt szerint különösen a kenyér, tej, tojás, hús és zöldségek adóterhének csökkentése lenne sürgető, hiszen ezek alapvető cikkek, amelyek mindennapi szükségleteket elégítenek ki.
Az MSZP többször is felhívta a figyelmet arra, hogy a szomszédos országok példái – mint Szlovákia és Ausztria – bebizonyították, hogy az ÁFA mérséklése azonnal és közvetlenül érzékelhető a fogyasztók számára. A kormány azonban eddig rendre elutasította ezeket az indítványokat, figyelmen kívül hagyva a magyar háztartások egyre nehezebb helyzetét.