Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:

Borús jövőkép rajzolódott ki a kaposvári méhésztalálkozón, ahol az ágazat jelenlegi helyzetéről és kilátásairól értekeztek a szakértők és termelők. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a Sonline tudósítása szerint kifejtette, hogy a méhészet jövedelemtermelő képessége történelmi mélypontra jutott.

„Az infláció három év alatt duplájára nőtt, miközben a méz nagybani ára megfeleződött. Ilyen helyzet még nem volt” – fogalmazott Bross Péter. A méhészeknek tehát duplán szembe kell nézniük a kihívásokkal: egyszerre emelkednek a költségeik, miközben jelentősen csökkennek a bevételeik.

Értékesítési nehézségek és árérzékenység
Horváth Zsolt, a Kaposvár és Térsége Méhészeinek Egyesülete elnöke szerint az ágazat egyik legnagyobb problémája az értékesítés. Bár az akácméz hungarikumnak számít, nehezen talál vásárlókra. A magas árérzékenység miatt a prémiumkategóriás mézek eladása különösen nehézkes.

„A termelési ár feléért veszik át a mézet a méhészektől, emiatt rengeteg méz halmozódik fel. Számos termelőnél tonnaszám áll a megmaradt méz a hordókban” – mondta Horváth Zsolt. A méhészek megpróbálnak alternatív utakat keresni, például közvetlen értékesítéssel vagy nagyobb hozzáadott értékkel bíró termékek előállításával, de a piac továbbra is rendkívül bizonytalan.

Veszélyben az ágazat jövője
A találkozón elhangzott pesszimista előrejelzések szerint a jelenlegi helyzet fenntarthatatlan. Amennyiben a piaci feltételek nem változnak, akár a méhészek kétharmada is feladhatja a tevékenységét.

Ez nemcsak az ágazat szereplőire lenne drámai hatással, hanem az egész élelmiszerláncra. A beporzó rovarok populációjának csökkenése súlyos károkat okozna a mezőgazdasági termelésben, ami a fogyasztók számára is magasabb élelmiszerárakat jelentene.

Támogatások az ágazat megmentéséért
Az Agrárminisztérium az ágazat válsághelyzetére reagálva megduplázta a méhészeti támogatások összegét. Így mostantól évente és méhcsaládonként 30 euró, azaz körülbelül 12 500 forint áll a termelők rendelkezésére. A támogatási kérelmeket január 27-től lehet benyújtani.

Míg a támogatás némi segítséget nyújthat, a szakértők szerint strukturális változások és hosszú távú stratégia nélkül a magyar méhészet kilátásai továbbra is komorak maradnak. Az ágazat talpra állítása nemcsak gazdasági, hanem ökológiai szempontból is elengedhetetlen.


Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:
 

Mondja el véleményét a hírről, itt a komment szekcióban

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

 
 

Mondja el véleményét a hírről:

 

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Olvassa el ezeket is: