Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:

Tíz év telt el a Sorsok Háza nevű emlékmúzeum elkészültét követően, de az épület még mindig üresen áll. Bár a Józsefvárosi pályaudvar helyén egy vadonatúj, modern emlékközpontot hoztak létre 2014-re, az Orbán-kormány azóta sem tudott olyan működtetőt vagy kiállítási koncepciót találni, amely megfelelne az érintett zsidó szervezetek elvárásainak. Az elmúlt évtizedben több mint 8 milliárd forint ment el az építkezésre és fenntartásra, de az intézmény továbbra is kihasználatlanul, céltalanul áll.

Előkészületek helyett konfliktusok
A Sorsok Háza megnyitását eredetileg 2014-re tervezték, de már a kezdetektől heves viták kísérték a projektet. Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatója volt az eredeti ötletgazda, ám az érintett zsidó szervezetek, köztük a Mazsihisz, többször is élesen bírálták a múzeum tervezett történelemszemléletét. A Mazsihisz arra kérte a kormányt, hogy állítsa le a projektet, míg Lázár János akkori államtitkár ígéretet tett arra, hogy a szervezetek jóváhagyása nélkül nem nyílik meg az intézmény. Ennek ellenére a tartalmi egyeztetések továbbra is elmaradtak.

Elkészült, de üres épület
Bár az épület már tíz éve készen van, modern és használatra alkalmas állapotban, működtető és elfogadható koncepció hiányában nem tudta betölteni a funkcióját. Az állam több mint 7,5 milliárd forintot fordított a megépítésre, és azóta évente további 80 millió forintot költ az állagmegóvásra és az őrzésre. Az épület tehát nem vált az emlékezés és oktatás központjává, ahogy azt eredetileg tervezték.

A felelősség áthárítása
2021-ben az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) elkészítette a saját kiállítási koncepcióját, de a kormány továbbra sem tett lépéseket a múzeum megnyitása érdekében. Köves Slomó, az EMIH vezető rabbija szerint nem kaptak megfelelő tájékoztatást a kormánytól, és az érintettek között azóta sem jött létre érdemi egyeztetés.

A Miniszterelnökségi Sajtóiroda a Népszava kérdésére közölte: „Sajnálatosnak tartjuk, hogy sem a múzeum tartalmáról, sem annak működtetése kapcsán nem jött létre egyetértés a zsidó szervezetek között.” Ez a nyilatkozat jól mutatja, hogy a kormány a felelősséget az érintett szervezetekre hárítja, miközben a projekt kudarcát valójában az egyeztetések elmaradása és a rossz kormányzati döntések okozták.

Tízéves kudarc
Az Orbán-kormány tíz év alatt sem tudta elérni, hogy a Sorsok Háza betöltse a szerepét. Az adófizetők pénzéből épült modern múzeum jelenleg kihasználatlanul áll, ahelyett, hogy a magyarországi zsidóság és a holokauszt emlékének méltó központjává válhatott volna. Ez a kormányzás hiányosságainak ékes példája, és jogosan veti fel a kérdést: ki vállalja a felelősséget az évtizedes kudarcért és az elherdált milliárdokért?


Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:
 

Mondja el véleményét a hírről, itt a komment szekcióban

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

 
 

Mondja el véleményét a hírről:

 

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Olvassa el ezeket is: