Csütörtök reggel több magyar iskolát kellett kiüríteni bombafenyegetés miatt. Az incidens Budapesten és vidéken egyaránt érintett intézményeket, és a rendőrség tájékoztatása szerint a fenyegetések valószínűleg egy forrásból érkeztek. Az országos rendőrfőkapitány közveszéllyel fenyegetés bűncselekmény miatt rendelt el nyomozást, és a helyzet felderítésére az összes területi szervet bevonták.
A fenyegetések részletei
Az első bombafenyegetésekről Borbély Lénárd csepeli polgármester tájékoztatott közösségi oldalán. Mint kiderült, több tucat oktatási intézmény kapott e-mailes fenyegetést, amely súlyos veszélyhelyzetre figyelmeztetett. Az értesítések számos budapesti iskolát érintettek, így például a XI. kerületben található Bocskai István Általános Iskolát, a Gárdonyi Géza Általános Iskolát és más kerületek közép és általános iskoláit is.
A Telex információi szerint Újbudán nyolc iskolát érintett a fenyegetés, köztük a Kelenvölgyi és a Bárdos Lajos iskolákat, de Soroksáron, Újpesten, Ferencvárosban, Csepelen a 2. kerületben, 18. kerületben is égészbiztos érintett . Vidéken is több helyen – például Hódmezővásárhelyen és Szigetszentmiklóson – evakuálni kellett a diákokat.
A rendőrség és az önkormányzatok gyors intézkedéseket hoztak, hogy minimalizálják a veszélyhelyzet okozta káoszt. Az iskolák átvizsgálása idejére számos alternatív helyszínt nyitottak meg, például a Csepeli Napközis Tábort, a II. kerületi Marczibányi Téri Művelődési Központot és több egyéb közintézményt. A szülők közül sokan nem tudtak azonnal az iskolákba érkezni, ezért az önkormányzatok szállítási segítséget is felajánlottak.
A középiskolai felvételik betekintési napja tovább növelte az esemény súlyát, hiszen ez sok szülőt és diákot érintett. Egy szülő a Telexnek elmondta: „Nemcsak a gyerekek, hanem az egész család számára kellemetlen ez a helyzet, hiszen ma többen iskolai ügyeket intéztek volna.”
Miniszterelnöki nyilatkozat és hatósági fellépés
Orbán Viktor miniszterelnök szintén megszólalt az ügyben. Facebook-oldalán kijelentette, hogy forródróton van Pintér Sándor belügyminiszterrel, és minden intézkedést megtesznek az érintett iskolák biztonságának megerősítése és a fenyegetések kivizsgálása érdekében.
A nyomozást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Irodája (KR NNI) vezeti, a folyamatot pedig az összes rendőri szerv támogatja. A hatóságok arra kérik a lakosságot, hogy hasonló fenyegetések esetén értesítsék az illetékes szerveket, és kövessék a rendőrség utasításait.
Veszélyhelyzet-kezelési protokoll és társadalmi összefogás
Az incidens rámutatott a veszélyhelyzetek kezelésének szükségességére az oktatási intézményekben. A melegedők megnyitása és a helyi önkormányzatok gyors fellépése bizonyította, hogy megfelelő együttműködéssel enyhíthető az ilyen helyzetek hatása.