Péntek este nyilvánosságra került Karácsony Gergely főpolgármester előterjesztése a rákosrendezői ingatlanok elővásárlási jogának érvényesítéséről. A Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán tárgyalja a kérdést, de a főpolgármester jelezte, hogy ha a kormány megakadályozza az elővásárlási jog gyakorlását, bírósági úton támadják meg a szerződést.
A hvg.hu által közölt dokumentum szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. és az arab befektetői csoport projektcége, az Eagle Hills Hungary Zrt. január 16-án aláírta a rákosrendezői terület adásvételéről szóló szerződést, amelynek értéke közel nettó 51 milliárd forint. Karácsony Gergely emlékeztetett, hogy a főváros távhőszolgáltató cégének, a BKM Budapesti Közművek Zrt.-nek elővásárlási joga van a terület egy részére, és ezt gyakorolni is kívánják.
A Főpolgármester előterjesztése
Karácsony azt indítványozza, hogy a Fővárosi Közgyűlés utasítsa a BKM-et az elővásárlási jog gyakorlására. Hangsúlyozta, hogy a szerződésben rögzített vételárat az állam megfelelőnek és értékarányosnak találta, ezért „nincs okunk kételkedni az ár piaci jellegében”. Hozzátette:
„Ez az ár – mint független felek közötti ár – piacinak tekinthető, hiszen különben az adásvételi szerződést megkötő vagy azt jóváhagyó állami tisztségviselők bűncselekményt követtek volna el.”
A főpolgármester szerint a BKM rendelkezik a vételár fedezetével, amelyet a Fővárosi Hulladékhasznosító értékesítéséből származó bevételből tudnak biztosítani.
Jogorvoslati eljárások a háttérben
Karácsony Gergely külön felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány megpróbálhatja akadályozni a főváros elővásárlási jogának érvényesítését, az ingatlant pedig az arab befektetőknek átjátszani:
„A Fővárosi Önkormányzat gazdasági társaságának minden szükséges jogorvoslati eljárást igénybe kell venni ennek elkerüléséhez.”
Az elővásárlási jog az egész ingatlanra vonatkozik, mivel azt oszthatatlanként egy szerződésben foglalták össze. Noha nemzetközi szerződések esetenként felülírhatják az elővásárlási jogot, Karácsony szerint itt a szerződés kifejezetten tartalmazza annak érvényesítését.
Mi várható?
A végső döntést a Fővárosi Közgyűlés hozza meg jövő szerdán. Ha a kormány valóban akadályozná a fővárost, a szerződés bírósági felülvizsgálatát kezdeményeznék. Az ügy komoly politikai és gazdasági feszültségeket generál, különös tekintettel a budapesti önkormányzat és a kormányzat közötti korábbi konfliktusokra.
Az elővásárlási jog érvényesítése nem csupán a jogi kérdéseket helyezi előtérbe, hanem a főváros és a kormányzat gazdasági hatalmi játszmáinak újabb színterét is kijelöli.