Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:

Ferenc pápa április 21-i halálával a katolikus egyház történelmi fordulóponthoz érkezett. Az első latin-amerikai egyházfő halála után új korszak kezdődhet – és nem kizárt, hogy ennek élére egy magyar bíboros kerül. Erdő Péter neve ugyanis egyre gyakrabban hangzik el az esélyesek között. De valós lehetőség ez, vagy csak jóleső hazai reménykedés?

Az új pápa megválasztása: több, mint szimbolikus döntés
A következő napokban a világ figyelme a Vatikánra irányul. A 80 év alatti bíborosokból álló kollégium hamarosan összeül a konklávéra, hogy titkos szavazással döntsön a 1,37 milliárd katolikus új vezetőjéről. A tét azonban messze túlmutat egy név kiválasztásán: a döntés meghatározza, merre halad tovább az egyház Ferenc pápa reformjai után – folytatás vagy visszarendeződés?

Ferenc ideje alatt az egyház nyitottabb, környezet- és társadalomtudatosabb arculatot öltött. Decentralizált irányítás, nem európai bíborosok kinevezése, átláthatósági reformok – ezek mind Ferenc örökségéhez tartoznak. Ugyanakkor ezek a változások feszültséget is szültek a bíborosi testületen belül. A mostani konklávé tehát nemcsak új pápát, hanem új irányt is választ.

Esélylatolgatás: kik kerültek az élre?
A pápaválasztás sosem volt tisztán szellemi aktus – komoly politikai, földrajzi és teológiai szempontok is szerepet játszanak. Az esélyesek között ott van a Fülöp-szigeteki Luis Antonio Tagle, a vatikáni diplomácia súlyos embere, Pietro Parolin, a társadalmi igazságosságért elkötelezett Peter Turkson Ghánából, valamint a visszatérő olasz favorit, Angelo Scola.

És ott van Erdő Péter, a magyar bíboros is.

Erdő Péter: komoly jelölt vagy udvariassági említés?
A 72 éves bíboros, aki 2003 óta vezeti az Esztergom-Budapesti Főegyházmegyét, a kánonjog professzora, nemzetközileg elismert teológus. Korábban az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke is volt, tehát nem idegen számára a nemzetközi egyházi politika sem. Az ő neve főként azok között merül fel, akik Ferenc pápa reformjait túl radikálisnak tartották, és visszatérnének a II. János Pál és XVI. Benedek nevével fémjelzett hagyományosabb irányvonalhoz.

A bukmékerek jelenleg 6:1 arányban adják az esélyeit – ez az ötödik legjobb pozíció a listán. Magyar pápa a történelemben még nem volt, így egy esetleges megválasztása valóban történelmi fordulatot jelentene. Ráadásul egy olyan időszakban, amikor az egyház súlypontja egyre inkább elmozdul Európából a globális dél felé, egy közép-európai pápa különleges üzenettel bírna.

A döntés háttere: politika, ima és füst
A Sixtus-kápolna zárt falai mögött hamarosan elkezdődnek a szavazások. A világ pedig a kéményt figyeli: fekete füst – nincs döntés, fehér füst – megvan az új pápa. A döntést azonban nem csak a szavazólapokon hozzák meg. A gyászidőszak napjai alatt a bíborosok informálisan is egyeztetnek, beszélgetnek, koalíciókat alakítanak – ahogy azt a vatikáni megfigyelők jól tudják.

Egy biztos: az új pápa nem csupán egyházi vezető lesz, hanem globális erkölcsi iránytű is. A kérdés már csak az, hogy ezt a szerepet ki töltheti be hitelesen a 21. században – és hogy lehet-e ez az ember egy magyar bíboros.

Lehet, hogy magyar lesz a következő pápa?
Nem kizárt. A történelem most kedvező széljárást hozott Erdő Péter számára. Hogy ebből viharos szentlélek-szelek kerekednek-e, az hamarosan kiderül.


Segítsd a munkánkat egy Facebook megosztással! Megosztáshoz katints az alábbi Facebook emblémára:
 

Mondja el véleményét a hírről, itt a komment szekcióban

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

 
 

Mondja el véleményét a hírről:

 

HÍRHUGÓ - A VALÓDI ELLENZÉKI HANG

Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!

Olvassa el ezeket is: