Talán elmondható az, hogy az ellenzéki pártok és a szakszervezetek leginkább a tatabányai tüntetésre koncentráltak. Nem kis kellett csalatkozniuk a tradicionális munkás-bányász városban hatalmas tömeg gyűlt össze
Ma Tatabányára szinte mindegyik párt és szakszervezet az egyik legerősebb „kártyáját” küldte. Hogy találkozzon és beszédet mondjon a nagy múltú bányászvárosba.
Az első felszólaló Tompa Andra író volt, aki szerint a rabszolgatörvény a veszélyezteti a társadalmat, mikor hullafáradt orvosok kezébe adja az életünk, és a túlórák a minőségi időnket veszik el.
Megjegyezte hogy Orbán akkor nem foglalkozik nőügyekkel, mikor nők elnyomásáról van szó, és akkor nem foglalkozik gazdasági ügyekkel, mikor a barátja meggazdagodása miatt vonják kérdőre.
A tatabányai tüntetésen szólalt fel Kordás László, a Magyar Szakszervezetek Szövetségének elnöke is, aki kifejtette, hogy nincs rendjén, hogy a kormány kizsákmányolja az embereket.
Majd egy régi pesti vicc átalakításával szúrt oda egyet Orbánnak: „világossá kell tennünk a kormánynak, hogy nem azért dolgozunk, hogy elfáradjunk, hanem azért, hogy tisztességes bért kapjunk.”
Hangsúlyozta az is a vezető, hogy civil-szakszervezeti-ellenzéki hármas egység született, és ez az egység képes változást hozni. Ez az egység képviseli azokat, akik valódi ellenállással, valódi értékekért küzdenek.
Zárásképpen pedig kijelentette a szakszervezeti vezető, hogy egyetlen egy munkásérdekeket szolgáló törvényt sem nyújtott be a kormány, kizárólag a tőke érdekeit szolgálják.
Boross Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy fájó a rabszolgatörvény, azonban a közszférában más súlyos hátrányok is vannak a bérezés és a munkakörülmények területén.
Hangsúlyozta, hogy ők már meghirdették a sztrájkjukat március 14-re, és várják hogy mások is csatlakozzanak, vagy sztrájkot jelentsenek be. Felszólította a hallgatóságot „ne hagyjuk hogy a munkáltatói túlhatalom döntsön mindenről”
Majd emlékeztetett, a közszférában csak ott lehet sztrájkolni, ahol van szakszervezet, így
mindenkit felszólított, lépjen be a szakszervezetbe.
Ezután Demeter Márta, az LMP társelnöke szólalt fel, aki szerint a kormány semmibe vette a munkavállalók és a szakszervezetek követeléseit, azonban az ellenzék most együtt mozdul.
Kifejtette, legfontosabb feladatuk jelenleg a rabszolgatörvény eltörlése, azonban tennivalóik ennél számosabbak – ezután kiemelte, támogatják a sztrájkot, mint mondta, legyen sztrájk!
Majd Kunhalmi Ágnes MSZP választmányi elnöke következett, aki feltette az adekvát kérdést, ki akarja kimosni Bayer Zsolt száját.
Megemlékezett a tüntető tömeg heterogenitásáról, miközben mind azért küzdenek, hogy a demokrácia, a jogállam és a jóléti állam ne csupán álom legyen – ezekért a dolgokért pedig rendszeresen meg kell küzdeni, mégpedig ideológiai állásponttól függetlenül, együtt – visszhangozta az összeborulás narratíváját.
Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke beszédében Németh Szilárdot verő legénynek titulálta, majd arról értekezett, Némethet a bíróság többször elítélte, emellett még hazudik is.
Mint mondta, tudjuk hogy Orbán és Németh azért hazudik róluk, nőkről mert félnek.
Hozzátette, Orbánék azt hitték a bejglifogyasztás közben a nép megunja majd az ellenállást, ez azonban szerinte nem következett be – ez az ellenállás pedig nem csupán a rabszolgatörvényről szól. Szabó kijelentette, addig nem hátrálnak meg, míg Orbán hatalmon van.
Szél Bernadett kijelentette, hogy Orbán és társai luxusrepülőznek, luxusjachtoznak, miközben a nép gyermekeinek heti hat napot kell dolgozniuk. Elmondta, ennek ellenére
nincs két Magyarország.
A DK-s Vadai Ágnes elmondta, majd negyven napja vár arra, hogy egy fideszes elmagyarázza neki, miért fogadták el a rabszolgatörvény – azonban a türelmük véget ért. Varga-Damm Andrea, a Jobbik képviselője pedig emlékeztetett, egy éve senki nem gondolta volna, hogy valaha egy színpadon fognak. Varga-Damm szerint ezt Orbán sem gondolta volna, azonban a miniszterelnök tévedett.
A tüntetés végén közösen elénekelték a Kossuth-indulót, majd a tömeg a tatabányai Fidesz-székház elé vonult.
Köszönjük, ha megosztod a posztjainkat! Az igazság terjedjen, ne a Habony-propaganda!