Erős, a Richter-skála szerint 5,3-as magnitúdójú földrengés rázta meg vasárnap hajnalban, fél hét előtt néhány perccel a horvát fővárost, derül ki a világ földrengéseit online monitorozó emsc-csem.org oldalról. A honlap szerint a rengés epicentruma a hétszázezres horvát nagyvárostól hét kilométerre északra volt, tíz kilométeres mélységben.
A jutarnjilist.hr cikke szerint Zágráb „nagyjából tíz másodpercig rázkódott”. A lap azt írja, hogy az emberek „pánikba estek az utcákon”, és hogy máris érkeznek hírek károkról nemcsak Zágrábból, hanem a város környékéről is.
There was an earthquake here in Croatia a few moments ago. pic.twitter.com/X5iTO7gcjX
— vjerana (@vers____) March 22, 2020
A laphoz eljutott olvasói fotókon az látszik, hogy a horvát fővárosban jelentős károkat okozott a rengés. Egyes házak súlyosan megrongálódtak, az utcákon helyenként vastagon álló törmelék látható a fotókon, még a város egyik szimbólumának számító katedrális, a Mária Mennybemenetele Székesegyház épülete is megsérült.
Vannak képek, amiken az látszik, hogy hatalmas faldarabok szakadtak le, egyes helyeken parkoló autókat lapítottak össze. Személyi sérülésekről viszont egyelőre nincs hír.
Az Index számos olvasója írt arról, hogy a földrengés hatását még náluk is érezni lehetett. „A 4.-en lakom, elég nagy volt” – írta Zoltán Nagykanizsáról. Tibor arról számolt be az Indexnek, hogy „Zalaegerszegen is nagyon sokan éreztük. Ágy, szekrény, csillár beleremegett”. De az Index olvasói szerint többek között Szombathelyen, Keszthelyen, Pakson, Kaposváron is érezni lehetett a rengés hatását.
Like this Corona is not enough, strong earthquake in Zagreb this morning. Seems all people are ok, some buildings are damaged, top of Zagreb cathedral went down! pic.twitter.com/s1oNnqVIK7
— Herman ?? (@Herman_Cro) March 22, 2020
A vasárnap reggeli földrengés kárait jelenleg is mérik fel Zágrábban, az azonban már nyilvánvaló, hogy a város legmagasabb és leghíresebb épülete is megsérült. Az 5,3-as rengés közepesen ritka, évente nagyjából 800-at regisztrálnak 5-6 magnitúdójú földrengésből (4-5 közöttiből évente átlagosan több mint hatezer van, 6-7 közöttiből csak nagyjából száz). Az ilyen rengéseknél a szerkezetileg gyenge épületekben komoly károk is keletkezhetnek.
Köszönjük, ha megosztod a posztjainkat! Az igazság terjedjen, ne a Habony-propaganda!
HÍRHUGÓ – A VALÓDI ELLENZÉKI HANG
Ne maradj le a Hírhugó híreiről! Nyomj egy tetsziket és kövess minket Facebookon!