A Fidesz egyértelműen kikerült az európai döntéshozatal centrumából – ezt mondták az ATV híradónak ellenzéki uniós képviselők, miután a magyar kormánypárt távozott a legnagyobb uniós pártcsaládból, az Európai Néppártból. A lépés szerintük Magyarország számára is veszteséggel jár. Az ATV Híradó riportja.
„Itt az ideje búcsút inteni” – Novák Katalin így közölte Twitter-oldalán, hogy a Fidesz elhagyja az Európai Néppártot. A lépés nem volt meglepő, a Fidesz március 3-án hagyta el a pártcsalád parlamenti képviselőcsoportját, miután az megszavazta azt az alapszabály módosítást, hogy már nem csak tagokat, hanem egész delegációkat lehet kizárni és felfüggeszteni a frakcióból.
Orbán Viktor szerint a „brüsszeli buborékban” csak azzal foglalkoznak, hogyan lehet alapszabály-módosítással nehéz helyzetbe hozni egyik-másik tagpártot. „Mondtuk, hogy jó, köszönjük, nekünk ebből elég volt” – fogalmazott a miniszterelnök.
Donald Tusk, a Néppárt elnöke szintén szűkszavúan annyit közölt: a Fidesz valójában már évekkel ezelőtt elhagyta a kereszténydemokráciát. Arról azonban egyelőre csak találgatások vannak, hogy milyen irányt vehet a továbbiakban.
Pulai András szerint egyértelmű veszteséget jelent, hogy a Fidesz kikerült a politikai főáramból, vagyis a legnagyobb parlamenti frakcióból.
A Publicus Intézet startégiai igazgatója szerint a „pártcsalád nélkül levés az a politikai senkiföldje az Európai Parlamentben”: minimális jogkör, és szinte semmi beleszólás.
Pulai híradónak arra is felhívta a figyelmet, hogy minden fontos ügyben a Néppártnak van a legtöbb beleszólása.
Szakértők szerint a Fidesz az euroszkeptikus Európai Konzervatívok és Reformistákkal léphet szövetségre, ahol jelenleg a magyar kormánnyal szövetséges lengyel kormánypárt a legnagyobb erő. De szóba jött még a szélsőségesebb Identitás és Demokrácia is, amelyben Matteo Salvini Ligája és Marine LePen francia szélsőjobboldali pártja is helyet foglal.
Cseh Katalin nyilatkozva úgy vélekedett: Orbán Viktor és a Fidesz kisodródott abból a körből, ahol Európában a döntések születnek. Ujhelyi István, az MSZP politikusa pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy már csak a „populista, illiberális, antidemokratikus pártok” között maradt hely a Fidesz számára, ami – a politikus véleménye szerint – tragikus Magyarországra nézve.
A Fidesz több mint két évtizedes történelme ért véget a pártcsaládban, hiszen 2000-ben csatlakozott a jobboldali konzervatív pártok európai szövetségébe.