Az ATV stúdiójából adott interjút a CNN-nek Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt csütörtök este. A beszélgetés során szóba került a bevándorlás, a demokrácia intézménye és a keresztény politika. De az ellenzéki politikus reagált azokra a kritikákra is, melyek szerint Donald Trumphoz hasonlítják őt.
A menekültekkel emberségesen kell bánni, akárhonnan is jönnek, ez a valódi keresztény politika – jelentette ki Márki-Zay Péter a CNN amerikai hírcsatornán, Christiane Amanpour műsorában. A miniszterelnök-jelölt – gyermekkora óta gyakorló katolikusként – hangsúlyozta: szerinte Orbánban és Szijjártóban semmi keresztény nincs.
Megemlítette azt is – írja az Azonnali –, véleménye szerint a gyűlöletpropaganda mögött Orbánék, mint bármely más európai ország, ugyanúgy beengendek pénzért letelepedési kötvényes bevándorlókat és vendégmunkásokat is. Amiben Márki-Zay változtatna, az a „gyűlöletkampány felszámolása” és az „emberséges bánásmód a menekültekkel szemben, akárhonnan is érkezzenek hozzánk”.
A műsorvezető arról is megkérdezte a miniszterelnök-jelöltet, hogy mennyire látja lehetetlennek Orbán Viktor legyőzését annak tükrében, hogy a műsorvezető szerint a Capitolium 2021. január 6-i ostroma is bizonyítja: már ott sem működnek rendesen a demokrácia intézményei.
Márki-Zay válaszul kifejtette: szerinte még így is ég és föld a különbség a két ország között, mivel az USA demokratikus fékei és ellensúlyai működnek, ugyanúgy „ahogyan a szabad sajtó is”. Hozzá is tette: irigyli az amerikaiaktól, hogy „Magyarországhoz képest stabil demokráciával rendelkeznek”.
A miniszterelnök-jelölt beszélt arról is, hogy mennyire nehéz széllel szemben, egy olyan választásra felkészülni, ahol „a sajtó a kormányzat ellenőrzése alatt áll”, és ahol a szabályokat „menet közben Orbán úgy változtathatja meg, ahogyan neki tetszik.”
Amanpour idézett egy kritikát is, mely szerint Márki-Zay direkt, sokszor ellentmondásos megszólalásokkal tűzdelt politikai stílusa Donald Trumpéhoz hasonlít. A miniszterelnök-jelölt erre úgy reagált: egy olyan médiakörnyezetben, ahol alig kap az ellenzék szót, keménynek és szókimondónak kell lenni, hiába nem tetszik ez a magyar establishment egyes elemeinek. Hozzátette továbbá, szerinte ez az egyenes és néha kemény stílus segíthet abban is, hogy „az ellenzék árulóit” elbátortalanítsák attól, hogy megpróbálják szétverni az együttműködést.